Nový Zéland je první země, která vyhlásila zákaz prodeje igelitových tašek a sáčků

Nový Zéland je první země, která vyhlásila zákaz prodeje igelitových tašek a sáčků

První zemí na světě, která rozšířila zákaz prodeje igelitových tašek v supermarketech na plastové sáčky s ovocem a zeleninou, se stal Nový Zéland. Toto opatření, které vstoupilo v platnost v sobotu, je součástí širší vládní kampaně proti jednorázovým plastovým obalům. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Většina Novozélanďanů již od roku 2019, kdy byl zákaz igelitových tašek zaveden, chodí nakupovat s vlastními taškami.

Náměstkyně ministra životního prostředí Rachel Brookingová uvedla: „Nový Zéland produkuje příliš mnoho odpadu, příliš mnoho plastového odpadu.“ Dodala, že od roku 2019 se podařilo vyhnout použití více než jedné miliardy plastových tašek a díky novému opatření se očekává, že každoročně bude zabráněno použití 150 milionů plastových sáčků.

Zákaz prodeje igelitových tašek

Kritici však tvrdí, že zákazníci budou místo toho používat jednorázové papírové sáčky pro ovoce a zeleninu, které budou stále k dispozici v obchodech. „Stále je to lepší, ale opravdu chceme snížit množství jednorázových obalů,“ řekla Brookingová. „Proto chceme, aby si lidé nosili vlastní tašky a supermarkety prodávaly tašky určené k opakovanému použití,“ dodala.

Řetězec supermarketů Countdown, který provozuje více než 185 obchodů po celém Novém Zélandu, začal prodávat opakovaně použitelné síťové tašky. Doufají, že to přiměje zákazníky k používání opakovaně použitelných sáčků pro ovoce a zeleninu. „Víme, že změna je obtížná a bude to chvíli trvat,“ uvedla Catherine Langabeerová, vedoucí oddělení udržitelnosti v řetězci Countdown. „Máme zde několik nespokojených zákazníků,“ dodala.

Novozélandská vláda dosáhla pokroku i v dalších iniciativách zaměřených na boj proti změně klimatu. Zemědělský průmysl v zemi je zodpovědný za přibližně polovinu emisí. V říjnu navrhla vláda zdanění skleníkových plynů produkovaných hospodářskými zvířaty, jako jsou ovce a skot. Zemědělci budou muset nejpozději od roku 2025 získat emisní povolenky podle tohoto jedinečného systému.

Nový Zéland je první země, která vyhlásila zákaz prodeje igelitových tašek a sáčků
Nový Zéland je první země, která vyhlásila zákaz prodeje igelitových tašek a sáčků

Problém s jednorázovými plasty:

Jednorázové plasty jsou problémem pro životní prostředí z několika důvodů: většina jednorázových plastů je vyrobená z petrochemických látek, které se rozkládají velmi pomalu. Plasty jako PET lahve nebo igelitové tašky mohou přežívat stovky let, což znamená, že se hromadí v životním prostředí a způsobují dlouhodobé znečištění. A to i v oceánech. Miliony tun plastového odpadu se každý rok dostávají do moří a oceánů, kde mají devastující dopad na morský ekosystém. Plasty se rozpadají na mikročástice, které jsou konzumovány rybami a dalšími mořskými organismy a nakonec se dostávají i na naše talíře.

Ohrožené však není jen životní prostředí. Mnoho živočichů, včetně mořských živočichů, ptáků a savců, trpí kvůli jednorázovým plastům. Plasty se dostávají do jejich prostředí a mohou být zaměňovány za potravu. Zvířata je spolknou nebo se do nich zamotají, což vede k vážným zdravotním problémům a úhynu.

Aby toho nebylo málo, problematická už je samotná výroba plastu: ta vyžaduje velké množství energie a surovin, jako je ropa. Tím přispívá k vyčerpávání přírodních zdrojů a zvyšování emisí skleníkových plynů, které přispívají ke změně klimatu.

Čtěte také:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *