První šaty z piva na světě vynese Aňa Geislerová na KVIFF

První šaty z piva na světě vynese Aňa Geislerová na KVIFF

První šaty z piva na světě má na svědomí značka Pilsner Urquell. Materiál z piva vznikl pomocí stejného fermentačního procesu, který Nanollose používá k výrobě udržitelných vláken s názvem Nullarbor. V rámci tohoto procesu jsou zemědělské odpady a vedlejší produkty přeměňovány na mikrobiální celulózu, která je šetrná k lesům a slouží jako alternativní surovina pro výrobu vláken. Na dotek připomíná materiál z piva Pilsner Urquell lidskou kůži. Z tohoto materiálu vytvořil známý český návrhář Jakub Polanka večerní róbu pro herečku Aňu Geislerovou. Ta je vynesla na 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

První večerní šaty z piva

Studio IMMINENT, specializující se na produktový design, ve spolupráci s českým módním návrhářem Jakubem Polankou, představilo pro značku Pilsner Urquell první šaty vyrobené z piva na světě. Šaty byly představeny na červeném koberci českou herečkou a spisovatelkou Aňou Geislerovou během zahajovacího večera 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Tento inovativní projekt produktového hubu IMMINENT měl svou premiéru na 57. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (dále KVIFF). Značka Pilsner Urquell přišla s nápadem a představila vizi, kterou společně s IMMINENT rozvinula. Studio pak ve spolupráci s návrhářem Jakubem Polankou vytvořilo a zrealizovalo koncept večerních šatů, jejichž klíčovým prvkem je plzeňské pivo.

„Přemýšleli jsme o tom, jak v Česku vytvořit revoluční módní inovaci, která by zaujala světové scény. V tu chvíli jsme navázali kontakt s marketingovým týmem značky Pilsner Urquell, který nás nadchl svou odvahou a způsobem, jakým přistupuje ke své značce. The rest is history,“ uvádí Darko Silajdžić, generální ředitel IMMINENT.

Inovativní pivní materiál byl vyvinutý exkluzivně pro tento projekt australskou výzkumnou firmou Nanollose. Materiál z piva Pilsner Urquell vznikl pomocí stejného fermentačního procesu, který Nanollose používá k výrobě udržitelných vláken s názvem Nullarbor. V rámci tohoto procesu jsou zemědělské odpady a vedlejší produkty přeměňovány na mikrobiální celulózu, která je šetrná k lesům a slouží jako alternativní surovina pro výrobu vláken. Na dotek připomíná materiál z piva Pilsner Urquell lidskou kůži.

„Spolu s týmem vědců z Nanollose jsme několik měsíců vyvíjeli tento materiál, aby splňoval všechny naše požadavky. Hledání ideální textury, tloušťky a barvy materiálu bylo občas výzvou, protože proces fermentace je časově i nepředvídatelně náročný. Pro Nanollose byla práce na materiálu také výzvou, jelikož v tak velkém rozměru a škále ještě nikdy předtím betonový materiál nevyvíjeli. Úspěšný výsledek fermentace nás tedy potěšil nejen my, ale i je,“ říká Veronika Ohrádková, producentka IMMINENT.

Do tohoto projektu byl zapojený jeden z nejúspěšnějších českých módních návrhářů, Jakub Polanka. Experimentální pivní materiál byl ztvárněn ve formě detailů v podobě bublin v rámci šatů, které navazují na letošní kampaň značky Pilsner Urquell: „Nejlepší bublinky v Karlových Varech.“

Šaty vynesla Aňa Geislerová na KVIFF

Jedná se nejen o první večerní šaty z pivního materiálu Pilsner Urquell, ale také o první šaty z jakéhokoliv piva na světě. Na zahajovacím večeru KVIFF tyto šaty oblékla česká herečka a spisovatelka Aňa Geislerová. Po celou dobu festivalu budou tyto šaty vystaveny v prostorách Pilsner Urquell zóny v Karlových Varech. Po skončení festivalu budou šaty draženy a výtěžek z dražby půjde na podporu Centra Paraple.

Cílem tohoto projektu bylo zdůraznit důležitost inovativních materiálů, které posouvají hranice, představují technologický rozvoj a podporují udržitelné zdroje. Tyto hodnoty sdílí jak IMMINENT, tak skupina Asahi, která je vlastníkem značky Pilsner Urquell.

IMMINENT je produktový hub zaměřený na módní a designové inovace a výrobu specializovaných produktů napříč designovým spektrem, tzv. „Objekty kultury“. Hledání nových příležitostí využití revolučních technologií a textilních inovací, ve spojení s principy udržitelnosti, je jádrem filozofie a produktů IMMINENT.

Nanollose:

Nanollose Limited (ASX: NC6) je přední biotechnologická společnost specializující se na škálovatelnou technologii výroby vláken s minimálním dopadem na životní prostředí. Nanollose využívá ekologický fermentační proces k pěstování celulózy, která může sloužit jako udržitelná alternativa k tradičnímu dřevnímu celulózovému materiálu.

Jakub Polanka:

Jakub Polanka je uznávaný český módní návrhář. Absolvoval pražskou UMPRUM a pařížský Institut Français de la Mode. Spolupracoval s předními světovými módními značkami (Hermés, Louis Vuitton) a pařížským studiem Philippa Starcka. Je držitelem několika ocenění, včetně Czech Grand Design (Módní návrhář roku 2009, Módní návrhář roku 2020), ceny Elle Style Award pro nejlepšího návrháře roku a ocenění Huberta de Givenchyho a vídeňskou Kontakt Award.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Zahraničí udržitelně
Lucie van Koten

Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.

Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.

Read More »

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *