Vinař Florian Lauer ze Sárska má radost. Nové nařízení EU mu nyní umožňuje to, co dosud legálně dělat nemohl – šumivé víno se smí prodávat bez fólie, která obaluje připevnění zátky lahve. Mnozí velcí producenti šumivých vín jsou ale vůči nařízení spíše skeptičtí, píše agentura DPA.
„Spotřebitelé okamžitě rozpoznají šumivé víno z vnějšku podle charakteristické skleněné lahve na šumivé víno a fóliového obalu na hrdle lahve,“ říká Oliver Hennes ze Svazu německých producentů šumivého vína. To by se mohlo s novým nařízením změnit. Jednou z výhod je podle něj větší vizuální rozmanitost na trhu, protože se rozšiřují designové možnosti prezentace.
Fólie jako záruka kvalitního vína?
Nicméně pro svaz, který zastupuje výrobce 95% šumivého vína v Německu, je důležité, aby tradiční vzhled, který se spotřebitelé naučili vnímat jako znak kvality, nadále zůstal jako pomůcka pro lepší orientaci. Angelina Demeuthová ze společnosti Henkell & Co potvrzuje, že fólie byla vždy optickým znakem kvalitních šumivých vín.
Vinař Volker Raumland označuje toto rozhodnutí za odpovídající požadavkům doby, které pomůže v budoucnosti pružněji reagovat. Povinnost podle něj měla dříve smysl, aby bylo možné odlišit šumivá vína při tradičním kvašení v lahvi od dalších produktů.
V minulosti však musela jeho firma na své fólie někdy čekat až dva roky, například kvůli omezení dodávek materiálu. Jeden z největších dodavatelů fólií sídlil na Ukrajině, kde se výroba zastavila pro ruské invazi.
„To vše znamenalo, že jsme museli částečně přerušit prodej některých sektů, nebo použít jednoduchý fóliový obal,“ říká.
Už jen z důvodu udržitelnosti chce jeho vinařství Raumland u některých produktů přestat fólii používat. Důležité však je zajistit uzávěr tak, aby nehrozilo při skladování nebo otevírání lahve žádné nebezpečí. „Správné upevnění agrafy – tedy kovové destičky s kovovým drátkem – zajistí, že korek nemůže snadno vyskočit nebo se uvolnit,“ dodává.
Německý vinařský institut DWI nařízení EU vítá. Podle mluvčího Ernsta Büschera má smysl, když členské státy a producenti mohou z provozních důvodů upustit od používání fólie u lahví s šumivým vínem, aby se tak ušetřily náklady a zabránilo se plýtvání.
Jde to i bez fólie
Lauer je „nesmírně šťastný z politické pomoci EU“ a z žádosti Itálie, která dala věci do pohybu. Šlo o to, zda lze při vývozu do zemí mimo EU fólii vynechat. V Německu jeho žádost o prodej lahví bez fólie nepodpořilo ministerstvo hospodářství ani Zelení. Zhruba před 2 lety se s podporou podobně smýšlejících lidí pokusil u správního soudu v Trevíru prosadit, aby se lahve prodávaly bez fólie, ale neúspěšně.
Po rozhodnutí EU se cítí trochu jako David, který zvítězil nad Goliášem. On sám ročně naplní jen asi 15.000 lahví sektu a spolu s dalšími téměř 70 vinaři, kteří jeho věc podporují, nemají příliš významný podíl na celkové produkci v Německu. Se svým případem chtěl jít až k Evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku, ale to je už teď asi zbytečné.
„Proč bychom měli používat nerecyklovatelnou fólii?“ ptá se moselský vinař Stephan Steinmetz, který je také zastáncem lahví bez fóliového obalu.
Vinařům však nejde jen o ochranu životního prostředí, ale také o zbytečné náklady na fólie. A také o vzhled – možnost prezentace řemeslného produktu s přírodními zátkami a s atraktivně řešenými agrafami. Ty vypadají úplně jinak než některé děsivé plastové zátky s klipovým uzávěrem.
Zdroj: profimedia, Foto: Unsplash
Salon 2K (Praha) – pleťové ošetření SCENS ORGANIC & VEGAN
Salon 2K v pražských Kbelích je poměrně nenápadný, nabízí však celou škálu kosmetických procedur a příjemné, tiché prostředí, pokud si chcete vychutnat zkrášlující chvilku jen
Recenze: Jeden den parfumérem. Workshop, se kterým proniknete do světa botanických vůní.
Milujete svět vůní a dodnes si vybavíte flakónek a vůni parfému, který před vámi babička schovávala, když jste byly děti? Zaznamenáváte si životní období podle
Konec retinolu? Co nás čeká s novými restrikcemi?
Retinol na pleť je opěvovaná účinná látka proti stárnutí. Dokáže si poradit s pigmentovými skvrnami i s drobnými vráskami. Retinol, derivát vitamínu A, má však svá specifika:
Interiérový vintage desing, změna k lepšímu a novoroční předsevzetí, která pomohou!
Začátek roku sebou vždycky přináší novou energii a naději. A co když je tu spousta dobrých zpráv a příležitostí, které náš život udělají o něco
Edinburgh udržitelně: U zdroje skotské kostky a skotské whisky.
Jestli se whisky začala dřív pálit v Irsku nebo Skotsku, na tom se historikové shodnout nedokážou. Tak či tak, pokud jste milovník whisky, bude se vám v Edinburghu líbit. Skotské metropoli však propadnete i v případě, že jste propadli kráse tartaru – tradičnímu kostkovanému vzoru, tolik typickému pro kilt (anebo pro tvorbu Vivienne Westwood). Tradiční skotskou kostku ze 100% vlny tu totiž najdete na každém rohu.
Veselé Vánoce! Tipy na vánoční dárky 2023 od lokálních a udržitelných značek
Co si přát pod stromeček, aniž bychom si zahlcovali byt věcmi, které nepotřebujeme? A co naopak k Vánocům nadělit, když chceme podpořit drobné lokální podnikatele a potěšit neotřelou věcí?